مقالات

توربو شارژ چیست

توربوشارژ چیست ؟ توربو شارژ یک سیستم مکانیکی است که بر اساس اصل برنولی با افزایش عملکرد موتور، فشار هوا را در سیلندرهای موتور افزایش می‌دهد. در واقع، توربوشارژ برای افزایش راندمان موتور، هوایی را که به داخل موتور وارد می‌شود، فشرده می‌کند. در ادامه بیشتر شما را با پاسخ سؤال‌هایی همچون توربو شارژ چیست آشنا می‌کنیم.

بیشتر بخوانید:  امداد خودرو در نطنز

 

توربو شارژ چیست ؟ ، اشنایی با توربو شارژ ، امدادخودرو در نطنز ، امدادخودرو نطنز ، امداد خودرو در نطنز

 

نحوه عملکرد توربوشارژ

برای اینکه بدانیم توربوشارژ چیست بهتر است با نحوه عملکرد آن آشنا شویم. توربوشارژ از انرژی گرمایی خروجی موتور که از اگزوز خارج می‌شود استفاده می‌کند. برای این منظور یک پره در مسیر گازهای خروجی اگزوز قرار گرفته که توربین نام دارد و با جریان خروجی از اگزوز می‌چرخد. توربین به وسیله شفت به یک پره دیگر به نام کمپرسور متصل است که در مسیر جریان هوای ورودی به موتور قرار گرفته است.

در دورهای پایین، انرژی و سرعت گازهای خروجی زیاد نیست با این حال توربین می‌چرخد و این چرخش به وسیله شفت به کمپرسور انتقال یافته و آن را نیز می‌چرخاند. در این مرحله تغییر محسوسی در روند ورود هوا و عملکرد موتور ایجاد نمی‌شود اما در دورهای بالا گازهای خروجی از اگزوز باعث می‌شوند که کمپرسور به سرعت چرخیده و هوایی فشرده به داخل سیلندرها تزریق شود.

جهت استفاده از امدادخودرو نطنز میتوانید با امدادخودرو پورعسگری تماس حاصل نمایید

مزایا استفاده از توربوشارژ

از اولین سؤال‌هایی که در ذهن مخاطبان شکل می‌گیرد این است که مزایای توربوشارژ چیست؟

  • افزایش قدرت: با افزایش فشار هوا و حجم ورودی آن به موتور، توربوشارژ به افزایش قدرت موتور و در نتیجه عملکرد بهتر خودرو کمک می‌کند.
  • افزایش راندمان سوخت: توربوشارژ، با افزایش فشار و دمای هوای داخل سیلندر، سوختن سوخت را بهبود می‌بخشد و باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود.
  • کاهش آلایندگی: با بالا بردن خلأ در سیلندر و افزایش دمای به دست آمده در آن، توربوشارژ کمک می‌کند تا آلایندگی خنک‌کننده موتور کاهش پیدا کند.
  • کاهش حجم و وزن: با نصب توربوشارژ در موتور، این امکان فراهم می‌شود که به دلیل افزایش قدرت و عملکرد بهبود یافته، موتور با حجم و وزن کمتری ساخته شود.
  • قابل استفاده در انواع موتورهای دیزلی و بنزینی
  • توربو شارژ چیست ؟ ، اشنایی با توربو شارژ ، امدادخودرو در نطنز ، امدادخودرو نطنز ، امداد خودرو در نطنز

نگهداری از توربوشارژ

آیا خودروهای مجهز به سیستم توربوشارژ نیاز به مراقبت‌های خاص دارند؟ نکات قابل توجه هنگام استفاده از توربوشارژ چیست؟ برای جلوگیری از مشکلات به وجود آمده در رابطه با توربوشارژ، لازم است که رانندگان یک سری نکات را رعایت کنند.

  • به محض روشن کردن خودرو با دورهای بالا رانندگی نکنید.

ابتدا کمی صبر کنید تا روغن موتور گرم شده و بتواند روغن‌کاری قسمت‌های مختلف از جمله شفت توربوشارژ را به درستی انجام دهد.

  • پس طی مسیرهای طولانی، خودرو را سریعاً خاموش نکنید.

باید چند دقیقه صبر کنید تا دمای موتور و دمای روغن کاهش یافته و عملیات خنک کردن شفت به درستی انجام شود. با خاموش کردن موتور به صورت ناگهانی، گرانروی یا ویسکوزیته موتور کاهش یافته و کیفیت روغن‌کاری کاهش می‌یابد.

  • در هنگام خاموش کردن خودرو لازم نیست چندین بار پدال گاز را فشار دهید.

با فشار دادن پدال گاز، سیستم توربوشارژ به کار میفتد و خاموش کردن موتور به شفت آسیب می‌رساند.

 

توربو شارژ چیست ؟ ، اشنایی با توربو شارژ ، امدادخودرو در نطنز ، امدادخودرو نطنز ، امداد خودرو در نطنز

 

جمع بندی

توربوشارژ چیست؟ سیستم توربوشارژ با استفاده از انرژی و سرعت جریان خروجی اگزوز، هوای ورودی به موتور را در دورهای بالا فشرده می‌کند. استفاده از توربوشارژ در صنعت خودروسازی می‌تواند به کاهش مصرف سوخت و هزینه‌های انرژی و همچنین افزایش قدرت موتور کمک کند. در استفاده از خودروهای مجهز به توربوشارژ لازم است نکاتی همچون سریع خاموش نکردن خودرو پس از طی کردن مسافت‌های طولانی رعایت شود.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *