مقالات

تفاوت موتور xu7 و xu7p

تفاوت موتور xu7 و xu7p چیست ؟ امدادخودرو در نطنز ، امدادخودرو نطنز ، امداد خودرو در نطنز

حدود 30 سال است که موتور xu7 روی محصولات مختلفی همچون پژو 405 نصب شده است. با گذشت زمان شرکت ایران خودرو تصمیم گرفت از موتور xu7p روی اولین محصول ملی خود یعنی سمند رونمایی کند. موتور XU7 پلاس یا xu7p نمونه بهبود یافته موتور xu7 است. در ادامه به بررسی تفاوت موتور xu7 و xu7p می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید:  امداد خودرو در نطنز

 

تفاوت موتور xu7 و  xu7p چیست ؟ امدادخودرو در نطنز ، امدادخودرو نطنز ، امداد خودرو در نطنز

 

 

تفاوت موتور XU7P با XU7 چیست؟

میل بادامک، پوسته یاتاقان، میل لنگ، سر سیلندر، مجموعه شاتون، رینگ و پیستون، روغن موتور، مسیر گازهای خروجی از محفظه لنگ و کلاچ از قطعات اصلی موتور هستند که از نظر ظاهری باعث تفاوت موتور xu7 و xu7p شده‌اند. شمع و تسمه استفاده شده در موتور xu7p ارتقا یافته و از طول عمر بیشتری برخوردار است.

ریل گاز و انژکتور CNG مخصوص برای هر سیلندر از جمله امکانات در نظر گرفته شده برای نسخه‌های دوگانه سوز موتور xu7p است. موتور xu7p دور آرام پایین‌تر و صدای تولیدی کمتری دارد؛ در واقع دور آرام حدود ۱۵۰rpm کاهش یافته تا دور آرام موتور به ۷۰۰rpm برسد و همین باعث شده در سرعت‌های بالاتر تفاوت این دو موتور با میزان صدای تولید شده حس شود. لازم به ذکر است که در دورهای پایین، میزان صدای تولیدی موتور یکسان است.

امدادخودرو پورعسگری ارائه دهنده خدمات امداد خودرو در نطنز

مقایسه توان موتور

تفاوت موتور xu7 و xu7p در توان و گشتاور موتور نیز قابل بررسی است. حداکثر توان موتور XU7 در سرعت دورانی 6000 rpm و در موتور XU7 پلاس در سرعت دورانی 5500rpm ثبت شده است. گشتاور موتور XU7  در سرعت دورانی 3000 دور در دقیقه، حدود 133 نیوتن متر بوده و در موتور XU7P در سرعت دورانی 4200 دور در دقیقه 146 نیوتن بر متر است.

توان و گشتاور موتور xu7p، 10 درصد افزایش پیدا کرده است؛ به همین اندازه منظور دیسک و صفحه کلاچ بیشتر شده تا عملکرد و طول عمر آن‌ها افزایش یابد. در سرعت 120 کیلومتر بر ساعت دور موتور xu7p حدود 500rpm کاهش یافته است؛ این کاهش دور به کاهش استهلاک و کاهش نفوذ صدا به کابین خودرو منجر خواهد شد.

میانگین قدرت موتور در xu7p و xu7 به ترتیب 72 و 65 کیلووات ساعت است. بررسی‌های شتاب صفر تا صد ثبت شده از هر دو موتور نشان می‌دهد در موتور xu7p شتاب به عدد 12.5 رسیده است که یک ثانیه کمتر از موتور xu7 است.

 

تفاوت موتور xu7 و  xu7p چیست ؟ امدادخودرو در نطنز ، امدادخودرو نطنز ، امداد خودرو در نطنز

 

 اصلاحات موتور xu7p

تفاوت موتور xu7 و xu7p در میزان مصرف سوخت نیز قابل بررسی است. مصرف سوخت ترکیبی در موتور XU7 چیزی مابین 9.1 تا 10.2 لیتر است اما میانگین مصرف سوخت در موتور xu7p در هر 100 کیلومتر 7.7 لیتر گزارش شده است. در موتور xu7p بهبودی نسبی ریل سوخت نیز قابل مشاهده است. xu7p مجوزهای مربوط به سازمان محیط زیست و استاندارد ایران را دریافت کرده و دارای استاندارد آلایندگی یورو 5 نیز است.

آب بند بستار در موتور xu7p و xu7 دوگانه سوز مشابه است اما در موتور xu7p کیفیت آن بهبود یافته است. با اضافه شدن منبع انبساط مجزا به پیشرانه جدید، هواگیری سامانه خنک‌کاری به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

جمع بندی

در این صفحه به بررسی تفاوت موتور xu7 و  xu7pپرداختیم. موتور xu7p و xu7 هر دو از محصولات شرکت ایران خودرو هستند که رو خودروهای مختلفی همچون پژو و سمند به کار رفته‌اند. موتور xu7p نسخه جدید و بهبود یافته موتور xu7 است. توان، قدرت و گشتاور موتور xu7p ارتقا یافته و به همین منظور قطعاتی همچون صفحه کلاچ و دیسک نیز تغییر کرده‌اند.

4.5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *